Je The Fox stupidní písnička pro stupidní lidi? - Ne.

15. listopadu 2013 v 13:58 | Tezia Raven |  To, co mě zajímá

To co neznám, nemůžu hanit.

Ano. To je moje motto a dneska mě dost zklamalo. Jsou v mém okolí lidi, kteří toto heslo také razí a právě proto mě dostal názor od chytré, inteligentní osoby, že What does the fox say je stupidní písnička pro stupidní lidi.


-_-

A je to tak? Ne, není.


Za prvé. Musíme si uvědomit, jak tento song vznikl.
Nikdy se neměl dostat do hitparád po celém světě. Byl to videoklip a písnička stvořená pro I kveld med Ylvis, nikdy to nemělo přesáhnout hranice Norska.
Za druhé. Co tím chtěl básník říci?
Miley Cyrus začínala jako Hanna Montana, společně s dalšími jako je Justin Bieber a Selena Gomez, jsou tzv. dětskými hvězdami. Poslouchají je děti a náctiletí, ale o ty náctileté zde nejde. V jejich písničkách se objevuje samý sex, vášeň, chtíč, pokud už nemusím mluvit o drogách a jiné erotice než sexu. Je to dobře? Mají zrovna tohle poslouchat a vidět osmi, desetileté děti? Podle mě tedy rozhodně ne. Oni by stále ještě měli být na písničkách Holka modrooká, nesedávej u potoka, a Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko.
Teď se podívejme na The Fox. Hudba alá nejnovější styl popu a disco. Text? Pes dělá haf, kočká dělá mňau, ptáci dělí píp, myš děla skvík. Typicky děské věci, které se děti učí v první, druhé třídě. (Vidím to dost dobře u své sestry, která je ve druhé třídě, stejně tak i toho Justina Biebra a Miley.) Písnička je chytlavá, tyto dětské říkanky nahrazuje balada o lišce a jako třešňičkou na dortu je výklad toho, jak by asi mohla dělat liška. Pomlčme teď o tom, že jsou šílené a pokud to moc nebudeme hrotit, tak všechny opravdu liška dělá.
Bård i Vegard mají děti, i dcery a určitě u nich také viděli výše zmíněné interprety.
Co z toho vyplívá? Uvědomme si, že tato písnička byla napsána a zazpívána tímto "stupidním" způsobem, aby inteligentním rodičům ukázala, že s dnešní hudbou pro děti (!!!!) je něco špatně.
Za třetí. Dopad?
To však, jak doopravdy tato písnička vyzněla není zásluhou Bårda a Vegarda, ale toho, jak jí většina negramotných američanů vyložila. Jako prostý úlet. Přitom ta myšlenka v ní je naprosto nepochopitelně dokonalá. Abychom to potvrdili další věcí. Massachusetts. Ne, není to písnička, která má ukázat na to, co všechno slavného je v tomto státě, ale poukázat na lidi, kteří říkají "Byl jsem v NY." "Byl jsem v Bostonu.". Proč? Sledujeme jen to, co je známé a co je všude vychvalované. Když někam jedete a chcete to město/stát/zemi/oblast poznat, půjdete mezi lidi a bude se snažit pochopit jejich styl života? Ne. A to je ta chyba. Ta chyba, která je vyložená v Massachusetts.

Ještě stále vám Ylvis příjdou jako kreténi? A nebo se vám všem, co je odsuzujete, konečně rozsvítilo?
Ale abychom nejeli stále jen na vážno. Přišla uklizečka na koleje ke mě do pokoje a zadívala se mi na obrazovku notebooku. V tu chvíli už se hnala ke dveřím se slovy: "Nechtěla jsem vás rušit, když jste na skype!"
Pointa? Tohle je moje obrazovka notebooku:

*Nemůže se přestat smát!*

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 karo-l karo-l | 15. listopadu 2013 v 14:26 | Reagovat

Souhlas, i když v tom vidím menší zádrhel. Malé děti z neanglicky mluvících zemí textu nerozumí, ať už se jedná o písničku od Biebra nebo Ylvis. Když neuvidí videoklip, nedokážou si ani představit, co se v písničce zpívá. :)

2 Tezia Raven Tezia Raven | 15. listopadu 2013 v 14:32 | Reagovat

[1]: O to tu ale předně nejde. Ta písnička nebyla směřována na děti. :)

3 Maminka :) Maminka :) | 15. listopadu 2013 v 19:40 | Reagovat

Je stupidní a trapná :) bohužel pravda je že skákal pes přes oves se tady učí každé malé dítě a co teprve....na kopečku stojí domeček v domečku stolecek na stolecku....atk. A mě to učila maminka já své děti a ....jak dělá liska :) ...je chytlava a tak jede....

4 Đee Đee | 3. ledna 2014 v 12:40 | Reagovat

[1]: Hádej co? Texty se dají vyhledat!
http://www.karaoketexty.cz/
http://www.ujdeto.cz/
...
Kouzlo :O :O :O

5 Tezia Raven Tezia Raven | 4. ledna 2014 v 20:01 | Reagovat

[4]: Ty jsi malé dítě? Samozřejmě, že starší si je vyhledají, ale tady se mluvilo o dětech cca 0 - 10. :) A navíc... Když já jsem se pokoušela ještě v září vyhledat The fox, tak na karaoketexty zatím nebyla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama